İçeriğe geç
Avukat Atlas

Veri · Ekim 2026

Türkiye avukat ve mahkeme istatistikleri

15 Ekim 2026 itibarıyla rehberde 84 baroya kayıtlı 179.262 avukat bulunuyor. Avukatların yaklaşık %54,8 kadarı üç ilde toplanıyor: İstanbul (62.132), Ankara (20.993), İzmir (15.113). 81 ildeki 4.508 yargı birimi 16 türe ayrılıyor.

Avukat
179.262
Baro
84
Avukatı olan ilçe
763
Yargı birimi
4.508

İllere göre avukat sayıları

81 ilde avukat, ilçe, baro ve yargı birimi sayıları
#İlAvukatPayDağılımİlçeYargı birimi
1İstanbul62.132%34,739877
2Ankara20.993%11,723481
3İzmir15.113%8,430264
4Antalya5.944%3,318118
5Bursa4.756%2,716134
6Konya4.396%2,52276
7Adana3.833%2,115146
8Mersin3.767%2,11396
9Kayseri3.215%1,81499
10Kocaeli3.109%1,71264
11Gaziantep2.862%1,67140
12Muğla2.463%1,41328
13Samsun2.266%1,31461
14Diyarbakır2.096%1,21591
15Şanlıurfa2.091%1,21339
16Manisa1.836%1,01749
17Hatay1.716%1,01440
18Kahramanmaraş1.598%0,9847
19Eskişehir1.587%0,9981
20Denizli1.562%0,91564
21Tekirdağ1.452%0,81133
22Sakarya1.441%0,81555
23Aydın1.423%0,81543
24Balıkesir1.389%0,81937
25Malatya1.330%0,7842
26Trabzon1.176%0,71535
27Van1.054%0,61345
28Erzurum960%0,51642
29Osmaniye911%0,5441
30Ordu898%0,51529
31Sivas871%0,51424
32Mardin824%0,5929
33Zonguldak810%0,5827
34Tokat755%0,4920
35Çanakkale693%0,41125
36Afyonkarahisar675%0,41231
37Uşak634%0,4532
38Elazığ624%0,3434
39Kütahya602%0,3830
40Isparta569%0,3932
41Batman561%0,3439
42Çorum515%0,3731
43Giresun500%0,31121
44Adıyaman489%0,3633
45Edirne475%0,3632
46Kırıkkale464%0,3532
47Niğde424%0,2326
48Yozgat417%0,21016
49Kırklareli415%0,2719
50Kastamonu414%0,21121
51Yalova403%0,2530
52Aksaray384%0,2435
53Nevşehir369%0,2815
54Şırnak356%0,2612
55Kırşehir329%0,2319
56Amasya325%0,2617
57Düzce321%0,2434
58Karaman308%0,2317
59Erzincan300%0,2522
60Rize295%0,2720
61Ağrı293%0,2622
62Karabük292%0,2519
63Kars287%0,2718
64Burdur281%0,2718
65Siirt274%0,2319
66Bolu249%0,1525
67Muş207%0,1418
68Sinop207%0,1615
69Bingöl198%0,1517
70Bitlis194%0,1612
71Hakkari173%0,1413
72Kilis163%0,1121
73Çankırı161%0,1516
74Bilecik158%0,1513
75Artvin147%0,179
76Iğdır145%0,1315
77Bartın144%0,1421
78Gümüşhane141%0,1311
79Tunceli79%0,0412
80Bayburt59%0,0212
81Ardahan52%0,0310

Sık sorulan sorular

Türkiye'de en çok avukat hangi ilde?

Rehberdeki kayıtlara göre en çok avukat İstanbul ilinde (62.132); onu Ankara (20.993) ve İzmir (15.113) izliyor.

En az avukat hangi ilde?

En az avukatın kayıtlı olduğu il Ardahan (52).

Bu istatistikler nasıl hesaplanıyor?

Sayılar, rehbere derlenen kayıtların kendisinden hesaplanır; kaynakların kendi beyan ettiği toplamlar kullanılmaz. Kıbrıs ve yurt dışı barolarına kayıtlı avukatlar il dağılımına dahil değildir.

Toplu sayılar kaynak gösterilerek (15 Ekim 2026 tarihli veriler) serbestçe kullanılabilir.