İçeriğe geç
Avukat Atlas

Erzincan · İdare Mahkemesi

Erzincan İdare Mahkemesi

Erzincan İdare Mahkemesi, Erzincan'da bulunan tek idare mahkemesi birimidir. İdarenin işlem ve eylemlerine karşı açılan iptal ve tam yargı davalarına bakan idari yargı mahkemesi.

İletişim bilgileri

Birim türü
İdare Mahkemesi
Telefon
0 446 239 7070
Adres
Işıkpınar, 24002 Erzincan Merkez/Erzincan
Yol tarifi
Son güncelleme

İdari yargı

İdare Mahkemesi hangi davalara bakar?

İdare mahkemeleri, kamu idarelerinin işlem ve eylemlerine karşı açılan iptal davaları ile idarenin eylem ve işlemlerinden doğan zararların karşılanması için açılan tam yargı davalarına bakar. Vergi uyuşmazlıkları ise vergi mahkemelerinde görülür.

  • İdari işlemlerin iptali (atama, disiplin, ruhsat kararları gibi)
  • İdarenin eylem ve işlemlerinden doğan zararlar için tam yargı davaları
  • İmar ve kamulaştırma işlemlerine karşı davalar
  • Kamu ihalesi uyuşmazlıkları
İdare Mahkemeleri hakkında

Aynı adliyedeki diğer birimler Erzincan

Tüm Erzincan birimleri (22)

Erzincan idare mahkemesi hakkında

Erzincan Adliyesinde tek bir idare mahkemesi bulunur. Adliyedeki yargı birimlerinin toplamı 22 olarak listelenmiştir. Aynı adliyede aile mahkemesi, iş mahkemesi, Cumhuriyet Başsavcılığı ve ağır ceza mahkemesi gibi birimler de yer alır. İdare mahkemesi, Erzincan il merkezindeki adliye içinde konumlanır.

Sık sorulan sorular

Erzincan İdare Mahkemesi telefon numarası nedir?

Erzincan İdare Mahkemesi telefon numarası: 0 446 239 7070.

Erzincan İdare Mahkemesi nerede?

Erzincan İdare Mahkemesi adresi: Işıkpınar, 24002 Erzincan Merkez/Erzincan.

İdare mahkemesinde dava açma süresi ne kadar?

Özel kanunlarda ayrı bir süre gösterilmeyen hâllerde dava açma süresi idare mahkemelerinde altmış, vergi mahkemelerinde otuz gündür (İYUK m. 7).